Cechy wyboru roślin do stawu

0
172
pixabay.com
pixabay.com
- Reklama -

W artykule omówiono, jak wybrać rośliny do stawu, jak zorganizować sadzenie, jakie funkcje należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu ekologicznego projektu krajobrazu. Po przeczytaniu wszyscy zapoznają się z ogólnymi zasadami projektowania jednolitych zbiorników wodnych i będą mogli zastosować nabytą wiedzę w praktyce.

pixabay.com
pixabay.com

Ogólne zasady

Obecność zbiornika w letnim domku znacznie zmienia krajobraz, czyniąc go bardziej wyrazistym i atrakcyjnym. Ale aby stało się naprawdę piękne, musisz odpowiednio zaprojektować go z roślinami wodnymi. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną. Właściwie dobrane uprawy zapobiegają zanieczyszczeniu komarów i czystej wody.

Dziś przy pomocy zieleni można ozdobić nie tylko wybrzeże i strome zbocza, ale także samą powierzchnię wody. Kompilując złożone kompozycje, należy wziąć pod uwagę wymiary zbiornika, jego głębokość i lokalizację. Projektanci wolą projektować stawy metodą przejścia z lądu na brzeg, z brzegu na płytką wodę, z lądowania na płytkie i głębinowe. I już jako ostatni szlif do sadzenia roślin powierzchniowych. Każda strefa ma swoją specyfikę.

Rośliny przybrzeżne

Staw na wsi to dół wypełniony wodą. I tylko właściwie zaprojektowane zagospodarowanie terenu pomaga uczynić z niego pełnoprawny element projektowania krajobrazu. Jego pierwszą linią względem lądu jest strefa przybrzeżna. Tutaj możesz sadzić higrofilne rośliny, których system korzeniowy jest w stanie aktywnie rozwijać się w stale nawilżonej glebie. Ważne jest, aby wcześniej skomponować kompozycje na szkicu, używając bylin o różnych rozmiarach i różnych wysokościach. Jeśli możesz zbierać kwiaty i krzewy o różnych okresach kwitnienia, staw będzie malowany jasnymi kolorami przez cały ciepły okres.

Wybierając rośliny do dekoracji przybrzeżnego kształtu, ważne jest, aby pozostać w ramach i nie próbować sadzić tutaj zbyt wielu krzewów. Mają tendencję do wzrostu i napełniania wszystkiego sobą. Dlatego bardzo szybko powstają nieprzejezdne zarośla, które same pokrywają każdą otwartą przestrzeń, hamując rozwój innych kultur. Idealny stosunek sadzenia to dwie, trzy rośliny na metr kwadratowy. Niech takie kształty krajobrazu od razu będą rzadkie, ale wtedy nabiorą siły i sprawią, że rama stawu będzie bardzo spektakularna.

pixabay.com
pixabay.com

Jeśli staw jest mały, nie należy wybierać wysokich bylin do kształtowania krajobrazu strefy przybrzeżnej. Zamkną przestrzeń, a zbiornik po prostu zaginie w zieleni. Aby nie popełnić błędu przy wyborze upraw, musisz zastosować jeszcze jedną zasadę projektowania krajobrazu: wielkość wysokich krzewów nie powinna przekraczać pionowo połowy szerokości stawu.

Ważne jest, aby wybrać rośliny przybrzeżne do zbiornika, biorąc pod uwagę specyfikę ich wzrostu. Niektórzy kochają słońce, inni kochają cień. Wszystkie są sadzone na otwartej glebie. Projektanci wolą zazieleniać strefę przybrzeżną tylko z jednej strony, wtedy roślinność nie będzie blokować dostępu światła słonecznego i tlenu do innych roślin sadzonych w płytkiej wodzie i na głębokiej wodzie.

pixabay.com
pixabay.com

Nie wszyscy wiedzą, co rośnie w zbiornikach wodnych wzdłuż otwartych brzegów. Wyboru projektu można dokonać na różne sposoby. Jeśli w pobliżu znajduje się naturalny staw, warto wybrać się na spacer i zobaczyć, jak sama natura działała jako doświadczony projektant. Wielu letnich mieszkańców nie kupuje roślin w szkółkach, nie uprawia ich samodzielnie, ale po prostu udaje się do naturalnego zbiornika i wykopuje rosnące tam byliny. Ta decyzja jest uzasadniona, jeśli na terenie powstaje duża część wody i chcesz ukryć ją jako naturalną.

Lepiej jest ozdobić mały staw za pomocą gotowych modułów sprzedawanych w specjalistycznym sklepie. Składają się z popularnych roślin przybrzeżnych. Wśród nich muszą być:

Cairn jest trawiasta – mały krzew dorastający do wysokości 20 cm, toleruje wszelkie zmiany pogody, uwielbia otwarte słoneczne obszary, dobrze przeżywa na stale wilgotnej glebie, a nawet na glebie błotnistej świetnie się czuje. Po dwóch latach roślina z systemem korzeniowym obejmuje duże obszary, wypycha trawę chwastów, więc strefa przybrzeżna nie będzie potrzebna do chwastów. Na zimę trawę należy przesadzić do doniczek i wyczyścić w piwnicy lub w szklarni, jeśli taka istnieje. A potem wiosną ponownie posadzono w otwartym terenie.

Veronica to roślina wieloletnia – roślina wieloletnia, która z czasem pokrywa się na rozległych obszarach wybrzeża. Ma małe owalne liście i piękne kwiaty w kolorze chabrowym.

Wąż góralski nie potrzebuje schronienia na zimę. Dobrze znosi mrozy, rośnie tam, gdzie powstają iły humusowe. Zaczyna kwitnąć na początku lata, rośnie oszczędnie, jesienią należy odciąć wysokie łodygi. Żyje bez przeszczepu przez dziesięć lat.

pixabay.com
pixabay.com

Istnieją uniwersalne rośliny zbiorników. Należą do nich tęczówki bagienne. Jego system korzeniowy rozwija się zarówno na lądzie, jak i na podmokłych obszarach gleby, dlatego może wytrzymać powódź przez długi czas po ulewnych deszczach. Podczas suszy kwiat traci swoje właściwości dekoracyjne. Może rosnąć w cieniu i na słońcu, najlepszym miejscem do sadzenia jest miejsce chronione przed wiatrem. Zimą nie trzeba go przykrywać.

Do projektu paska przybrzeżnego idealnie nadaje się Fiery Luberia, miętowa pełzająca po ziemi, sproszkowana talia, dorastająca do dwóch metrów wysokości. Dzięki aranżacji tych roślin doświadczony projektant może tworzyć wielopoziomowe architektura krajobrazu. Gotowe moduły znajdują się w asortymencie szkółek i studiów krajobrazowych.

pixabay.com
pixabay.com

Płytkie byliny

Tworzą strefę zbliżoną do pasa przybrzeżnego. Rośliny odpowiednie do życia w bagnistych miejscach nadają się do sadzenia tutaj. Są w stanie zaimponować swoim dzikim pięknem, umiejętnością tworzenia bardzo malowniczych masywów. Ogrodnictwo można tworzyć za pomocą dużych krzewów i za pomocą teksturowanej pełzającej zieleni. Pierwsza grupa roślin to chythorn, sitowie, ożypałka i susak. Rozszerzając się, zamieniają się w autentyczne naturalne zarośla. Puste pędy wyglądają malowniczo zarówno zimą, jak i latem. Dzięki takim roślinom staw będzie oddychał nawet po całkowitym pokryciu go gęstym lodem na mrozie.

Kultury nisko rosnące (kalie bagienne, turzyca, orontium wodne) tworzą miękkie przejścia między roślinami darniowymi i nasadzeniami głębinowymi.

pixabay.com
pixabay.com

Właściwości dekoracyjne są dalekie od najważniejszych funkcji takich stojaków. Wszystkie rośliny wodne do sadzenia w płytkiej wodzie odgrywają ważną rolę ekologiczną. Są filtrującymi robotnikami sztucznych zbiorników. Ich korzenie pochłaniają produkty rozpadu rozpuszczone w wodzie. To tutaj stłoczą się żywi mieszkańcy stawów.

Rośliny wieloletnie

Ich główną funkcją jest pomoc sztucznemu stawowi w „oddychaniu”. Ich liście i łodygi absorbują dwutlenek węgla i uwalniają tlen na powierzchnię powierzchni. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie przezroczystości wody przez długi czas. Jeśli potrzebujesz roślin do stawu do oczyszczania wody, powinieneś wybrać hornwort, fontinalis, urut, rdest, elodea, hornwort i każdy inny generator tlenu do kształtowania krajobrazu.

pixabay.com
pixabay.com

W niektórych przypadkach ciało jest całkowicie zanurzone w wodzie, tylko górna część krzaka (kwiat bagienny, mały egglet) pozostaje na powierzchni. Są rośliny, które w pełni żyją pod wodą. W sprzyjających warunkach wzrostu sięgają do 9 metrów wysokości. W płytkim stawie nie będą czuć się zbyt dobrze. Dlatego tak ważne jest, aby wziąć pod uwagę to kryterium przy zakupie roślin.

Rośliny wieloletnie

Wszystkie rośliny pływające do stawu nie są przymocowane do gleby przez korzenie, poruszają się swobodnie po powierzchni powierzchni. Ich główną rolą jest zamykanie wody, zatrzymywanie parowania wody, zapobieganie kwitnieniu. Najlepsze jest to, że rzęsa wodna, kasztan wodny, sernik, pistia, woda-czerwona poradzą sobie z tym zadaniem. Wybierając coś konkretnego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki techniczne zbiornika. Na przykład vodokras rośnie powoli. Dlatego nie będzie w stanie zamknąć awarii większości dużego stawu. Rzęsa, wręcz przeciwnie, szybko pokrywa dostępną powierzchnię wody, więc projektanci nie zalecają używania jej do dekoracji małego obiektu.

pixabay.com
pixabay.com

Opieka

Kupując rośliny do stawu na letnią rezydencję, ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z zasadami opieki nad nimi. Potrzebują również dodatkowego odżywiania i ochrony przed pasożytami. Dla każdej kultury mogą być wymagane inne przygotowania do tych celów. Ważne jest, aby stale odcinać opadłe liście i łodygi specjalnymi nożyczkami, czyścić je siatką, nie pozwalając im spaść na dno zbiornika.

O wiele łatwiej będzie dbać o staw, jeśli wybierzesz rośliny o podobnych warunkach wzrostu do jego projektu. Nieożywione gatunki słabo oddziałują na siebie nawzajem, zakłócają wzajemne życie i rozwój, dlatego duży wpływ na ogólną estetykę projektowania krajobrazu.

W skrócie

Aby staw w letnim domku, sztucznie stworzony, wyglądał jak naturalny zbiornik wodny, musi być odpowiednio zaprojektowany. Rośliny wieloletnie, które mogą żyć w strefie przybrzeżnej, w płytkiej wodzie, głęboko pod wodą, są do tego idealne. Gładka powierzchnia plantacji bez systemu korzeniowego, który może swobodnie unosić się na powierzchni wody, daje szczególny malowniczy widok. Komponując różne gatunki, umiejętnie wykorzystując ich kombinacje, możesz tworzyć całe ekosystemy.

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj