Co to jest tynk strukturalny?

0
1189
- Reklama -

Materiał spełnia dwie funkcje – ochronną i dekoracyjną. Dlatego ściana jest najpierw przygotowywana, jak w przypadku konwencjonalnego tynkowania – zagruntowana, wyrównana, kit. Na solidnej podstawie – betonie, cegle, płyt kartonowo-gipsowych – kompozycja nie jest stosowana.

istockphoto.com

Odpowiednio drobna proporcja ułatwia  późniejszą obróbkę i malowanie otynkowanej powierzchni i czyni ten efekt bardziej zauważalnym. Ponadto podczas nakładania należy użyć wałka teksturowanego, szpachli, szablonów. Czasami nie jest łatwo zrozumieć, że jest to tynk strukturalny na ścianie, a nie kamień.

istockphoto.com

Podział materiałów:

Tynki wyróżniają się głównym spoiwem:

  • minerał, gdzie podstawą jest pył marmurowy i wapno;
  • silikon – żywica silikonowa;
  • akrylowa – żywica akrylowa;
  • krzemian – drobina szklana.

W pierwszym przypadku mówimy o naturalnym tradycyjnym materiale w postaci suchej mieszanki, która jest rozcieńczana wodą. Producent na opakowaniu wskazuje metodę przygotowania roztworu, a także oczekiwany efekt. Pozostałe powłoki są produktem przemysłu chemicznego i dostarczane są w postaci gotowej.

Tynk mineralny jest uważany za najbardziej preferowaną opcję, specjalnie do lokali mieszkalnych. Mieszanka zawiera wyłącznie naturalne materiały (w niektórych preparatach brakuje nawet gipsu). Właśnie takie powłoki są stosowane w placówkach przedszkolnych.

Ściana oddycha i nie dba o nią ani wilgoć, ani opady atmosferyczne.

Dlatego materiał jest stosowany zarówno do podłogi, jak i do dekoracji zewnętrznej, a także do pokrywania ścian w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności – łazienkach, garderobach, basenach. Najważniejsze jest przestrzeganie technologii, od obróbki powierzchni po zastosowanie kompozycji.

istockphoto.com

Oprócz ekologii przestrzegane są także normy bezpieczeństwa pożarowego.

Jest jeden minus, który może stwarzać problem  – termin i warunki przechowywania. Zwykły magazyn z materiałami budowlanymi nie jest odpowiednim miejscem. Tynk powinien być przechowywany w suchym i ciepłym pokoju. Bardzo ważna jest data produkcji (do 6 miesięcy od powstania) i zakup mieszanki mineralnej w sprawdzonym miejscu.

istockphoto.com
- Reklama -