Jak korzystać z poziomicy laserowej – porady ekspertów

0
468
- Reklama -

Poziomice laserowe szybko zyskały popularność wśród profesjonalistów i zastąpiły instrumenty optyczne. Dokładność odczytów i łatwość obsługi sprawiają, że urządzenie jest niezbędnym narzędziem do poziomowania i kontroli jakości prac budowlanych.

Rodzaje poziomów

W zależności od zasady budowy samolotu poziomy lasera dzielą się na trzy grupy:

  • Punkt rzutujący jeden punkt na płaszczyznę. Takie urządzenia są używane do celów domowych podczas wykonywania prostych prac.
  • Liniowy, tworząc rzut linii. Nadają się do małych i średnich prac budowlanych.
  • Obrotowy, w stanie całkowicie wskazać płaszczyznę pionową lub poziomą. Ich możliwości są niezbędne do pracy na dużą skalę w dużym pomieszczeniu.

Wskazówki dotyczące pracy

Jakość notatki zależy od prawidłowej instalacji poziomu. Aby urządzenie działało poprawnie, jego lokalizacja musi spełniać następujące wymagania:

  • Wiązki laserowe nie powinny przeszkadzać w rzutowaniu linii;
  • Aby zmniejszyć błąd działania, urządzenie powinno znajdować się jak najbliżej obiektu. Nie wolno przekraczać maksymalnej odległości określonej w instrukcji.
  • Urządzenie musi być mocno zamocowane i ustawione na płaskiej powierzchni lub statywie. Wstrząsanie lub przenoszenie urządzenia podczas pracy jest niedozwolone.
  • Przed rozpoczęciem budowy samolotu musisz wyrównać poziom z horyzontem (w modelach z funkcją samopoziomowania poczekaj na zakończenie autotuningu).
  • Przestrzegaj środków ostrożności i zapobiegaj przedostawaniu się wiązek laserowych do oczu – wiązka laserowa może uszkodzić siatkówkę.
pixabay.com

Jak skonfigurować

Ostateczny wynik pracy zależy od dokładności ustawienia poziomu lasera względem horyzontu. Dostępne są dwie wersje przyrządów: z samopoziomowaniem i bez. W tym drugim przypadku położenie poziomu jest ustalane na podstawie odczytów wbudowanych poziomów pęcherzyków. Regulacja odbywa się poprzez obrócenie śrub ustalających.

Samopoziomowanie ma  ograniczenia maksymalnego kąta regulacji. Jeśli początkowe odchylenie urządzenia od poziomu horyzontu jest większe niż 10-15 stopni, najpierw trzeba wyrównać jego położenie, obracając śruby jak na prostym poziomie.

Po zainstalowaniu urządzenia musisz skonfigurować parametry jego działania. Z poziomami punktów nie trzeba nic robić. Na liniowych poziomach pryzmatów konieczne jest uwzględnienie niezbędnych rzutów (płaszczyzna pionowa i pozioma, linie pionowe). Na poziomie rotacji konieczne jest ustawienie prędkości rotacji i kąta skanowania urządzenia.

Zaleca się wyłączenie niepotrzebnych funkcji przyrządu w celu oszczędzania energii baterii.

- Reklama -