Jaki wybrać żyrandol do domu lub mieszkania ?

0
602
- Reklama -

Właściciele każdego domu prędzej czy później stają przed koniecznością zakupu nowych żyrandoli. W wyspecjalizowanych sklepach prezentowany jest ogromny asortyment produktów, gdzie możesz kupić niedrogie żyrandole lub wybrać bardziej wyrafinowane opcje. Przy wyborze opraw oświetleniowych należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczeń, w których zostaną zainstalowane. Właściwie dobrane źródło światła podkreśli zalety wnętrza i pomoże wizualnie powiększyć przestrzeń.

Główne trudności przy zakupie produktów oświetleniowych związane są z faktem, że właściciele mieszkań gubią się w dużym asortymencie produktów i nie mogą podjąć właściwej decyzji. Konsultanci handlowi starają się im pomóc, ale bez pojęcia układu domu i cech wnętrza, dokonanie właściwego wyboru jest prawie niemożliwe. W tym artykule znajdziesz rekomendacje od projektantów i praktyczne wskazówki, dzięki którym możesz wybrać żyrandol, który harmonijnie wpisze się w wnętrze Twojego domu.

123rf.com

Ogólne zalecenia

Aby oświetlenie wyglądało odpowiednio w pomieszczeniu, należy poprawnie wybrać jego rozmiar. Tutaj musisz przestrzegać zasady złotego środka.

  • Kolor lampy powinien być zgodny z kolorystyką wnętrza pokoju.
  • Jeśli chcesz ukryć wady w suficie – powinieneś preferować projekty, w których żarówki są skierowane w dół.
  • Żyrandoli cięższych niż 5 kg nie można zawiesić na suficie podwieszanym.
  • Zaleca się wybieranie produktów ze standardowymi wkładami, ponieważ w przeciwnym razie trudno będzie znaleźć odpowiedni rodzaj podstawy lampy.
  • Przy kinkietach żyrandole będą wyglądać nie na miejscu.
  • W pomieszczeniach o wysokim suficie (ponad 3 m) można zainstalować oświetlenie wiszące. A w pokojach o standardowej wysokości konieczne jest użycie żyrandoli sufitowych.
  • Warto zrezygnować z zakupu urządzeń z żarówkami lub lampami halogenowymi na rzecz diod. Mają długą żywotność i wysoką wydajność.
123rf.com

Wybór żyrandola na podstawie rodzaju pokoju

123rf.com

Salon jest obliczem domu. Oświetlenie w nim powinno być jasne, sprzyjać komunikacji. Projektanci zalecają zawieszenie kryształowego żyrandola z abażurami na korytarzu. Aby oświetlenie było jednolite, powinniśmy zawiesić dwa urządzenia równomiernie rozmieszczone względem siebie.

Zaleca się instalowanie lamp w sypialni jako głównego źródła światła, które delikatnie rozprasza światło, pomagając stworzyć przytulną atmosferę. Do dużej sypialni odpowiedni jest klasyczny żyrandol z żarówkami w postaci świec lub z abażurem.

Nie zaleca się kupowania szklanych lub kryształowych żyrandoli w sypialni dla dzieci; najlepszym rozwiązaniem są konstrukcje z tworzywa sztucznego.

Oświetlenie w korytarzu powinno stworzyć przyjazną atmosferę. W przypadku długiego i wąskiego korytarza odpowiednie są wydłużone lampy. Możesz także wybrać kilka identycznych żyrandoli o ścisłym kształcie.

W kuchni oprócz głównego źródła światła należy zainstalować dodatkowe oświetlenie. W tym pokoju nie należy wieszać produktów z tekstylnymi abażurami. Najbardziej optymalną opcją są urządzenia wykonane z metalu lub szkła. W przypadku małej kuchni odpowiednie jest małe okrągłe urządzenie, w długim i wąskim pomieszczeniu odpowiedni  będzie wydłużony żyrandol lub grupę opraw.

123rf.com

Odpowiednio dobrane oświetlenie może przekształcić każdy dom i z zyskiem podkreślić dekorację wnętrz pokoi. Piękny żyrandol można kupić zarówno w wyspecjalizowanych sklepach, jak i w specjalistycznych centrach handlowych.

- Reklama -