Rodzaje nowoczesnych kotłów na paliwo stałe i ich cechy

0
556
- Reklama -

Kotły na paliwo stałe są dobrą, opłacalną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, których praca odbywa się dzięki stale rosnącym cenom źródeł energii. Rodzaj paliwa regeneracyjnego nie ma negatywnego wpływu na środowisko, należy do kategorii warunkowo odnawialnej, co jest przyczyną jego stabilnego, nieistotnego dla szybkiego wzrostu kosztów.

123rf.com

Nowoczesne kotły na paliwo stałe mogą być wykorzystywane zarówno do potrzeb domowych, jak i przemysłowych. Różnią się one od innych systemów grzewczych licznymi zaletami, wśród których można wyróżnić główne: przystępny koszt urządzenia i paliwa zużytego do jego eksploatacji, a także autonomię użytkowania. Surowcami niezbędnymi do działania takich kotłów są drewno, trociny, groszek energetyczny płukany 31.2 (tzw. eko-groszek) i węgiel.

123rf.com

Nowoczesne instalacje na paliwo stałe są reprezentowane przez szeroki zakres, który pozwala wybrać odpowiednią opcję, biorąc pod uwagę cechy i wymiary ogrzewanego pomieszczenia, a także inne ważne czynniki, które wpływają na wydajność pracy.

Klasyfikacja i cechy poszczególnych modeli              

Kotły, w których stosuje się paliwo stałe, są różnych typów. Wyróżnia się następujące modele:

  • żeliwo;
  • piroliza;
  • granulka;
  • długie palenie.

Konstrukcje żeliwne funkcjonują dzięki wykorzystaniu węgla i drewna opałowego jako materiałów eksploatacyjnych. Główne zalety takich modeli to brak lotności i obecność dogodnych cykli roboczych.

Twarde drewno jest potrzebne do zasilania kotłów pirolitycznych. Takie konstrukcje są wyposażone w dwie komory spalania paliwa, mają wysoki poziom wydajności – co najmniej 90%, są w stanie utrzymać proces spalania przez 10 godzin.

Kotły na pelety  działają ze względu na drewno granulowane lub prasowane. Niektóre modele z tej serii mogą być wyposażone w pneumatyczny układ zasilania paliwem. Ich główną zaletą jest możliwość jednorazowego załadunku palet do magazynu przez cały sezon grzewczy, aby utrzymać dalszą automatyczną produkcję ciepła.

123rf.com

Modele kotłów przeznaczone do długiego procesu spalania są zatankowane trocinami i drewnem opałowym. Ich główną cechą jest czas spalania. Wystarczy jedna zakładka, aby utrzymać żądaną temperaturę przez jeden do dwóch dni.

- Reklama -