Z czego zbudować dom: TOP 3 materiały

0
816
- Reklama -

Wybór materiału na ścianę jest ważnym etapem w budowie domu. Ta decyzja określa, jak ciepły, przytulny, niezawodny i wytrzymały będzie Twój dom. Nowoczesny rynek budowlany jest pełen różnych materiałów, z których każdy ma swoje cechy charakterystyczne i jest odpowiedni do określonych warunków klimatycznych. Wybierając materiał do budowy budynku mieszkalnego, warto wziąć pod uwagę takie właściwości:

  • przewodność cieplna;
  • mrozoodporność;
  • absorpcja wody;
  • wytrzymałość na nacisk;
  • wymiary i waga.

Pierwsze cztery wskaźniki, które oczywiście wpływają na cechy fizyczne przyszłego budynku. Szybkość budowy, a także jej koszt, zależą od wielkości i masy materiału. Po pierwsze, ciężar ścian określa odpowiednio wymagania dla fundamentu, koszt jego wypełnienia. Po drugie, liczba kamieni zależy od wielkości materiału, co wpływa na wynagrodzenie budowniczych.

Najpopularniejsze materiały w 2019 roku

Materiały do ​​budowy domu należy dobierać na podstawie ich cech. Nośność ścian, potrzeba dodatkowej izolacji i szybkość prac budowlanych zależą od twojego wyboru. Projekty domów są opracowywane przez specjalistów w oparciu o właściwości konkretnego materiału.

Na pierwszym miejscu jest blok ceramiczny. Ma raczej duże, w porównaniu z cegłą, wymiary będące wielokrotnością wymiarów cegły. A to oznacza, że ​​dekorując ściany cegłami dekoracyjnymi o standardowym rozmiarze, nie będziesz mieć problemów z obliczeniem ilości materiału i rzędów muru. Sąsiednie bloki są mocowane w rzędzie zgodnie z zasadą czop-rowek – bloki są wykonane w specjalnej formie z występami i rowkami na powierzchniach bocznych. Bloki mają również nieco falistą powierzchnię, która zapewnia silną przyczepność do tynku wykończeniowego. Aby połączyć ze sobą poziome rzędy muru, użyj tego samego rozwiązania, co przy układaniu cegieł ceramicznych. Cechą bloków murowanych jest to, że aby uniknąć wnikania roztworu do pustych przestrzeni bloku, konieczne jest użycie specjalnej siatki. Grubość szwów nie powinna przekraczać 15 mm. Przy dopasowywaniu bloku do rozmiaru mogą pojawić się trudności, ponieważ przycinając go, otwierasz puste przestrzenie, które dodatkowo wymagają osobnego przetwarzania.

istockphoto.com

Cegła ceramiczna, choć ma pewne wady w porównaniu z blokiem, jest bardzo popularna. Mały rozmiar cegły, brak w niej pustek, a także przewodność cieplna zaprawy betonowej zastosowanej do połączenia sprawiają, że ściana z cegły jest raczej zimna. Z tego powodu ściany z cegły często mają grubość do metra lub są izolowane innymi materiałami. Zaletą ceglanego muru jest jego wysoka średnia gęstość, która pozwala ścianie wytrzymać ciężar podłóg bez dodatkowego wzmocnienia. Duży ciężar ścian wymaga mocnego fundamentu. Ściany murowane wykonane z tego materiału będą dość pracochłonne – małe cegły są dość trudne do równomiernego ułożenia – wskaźnik ten należy cały czas sprawdzać na poziomie budynku.

istockphoto.com

Blok z betonu komórkowego jest poszukiwany ze względu na niski koszt i niskie wymagania dotyczące fundamentu ze względu na niewielki ciężar ścian. Niemniej jednak materiał ma wysoki poziom przewodności cieplnej i, bezbłędnie, wymaga dodatkowej izolacji. Ze względu na lekkość materiału i jego niską średnią gęstość blok z betonu komórkowego nadaje się tylko do konstrukcji niskich – do trzech pięter. Budowa domu z bloczków z betonu komórkowego jest szybsza niż z cegły, ponieważ rozmiary bloków są dość duże.

istockphoto.com
- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj