5 dominujących trendów w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym
Przeanalizowaliśmy katalogi dużych firm opracowujących projekty domów i wskazaliśmy główne trendy naszych czasów.
W ciągu ostatnich 5-7 lat znacznie wzrosła liczba gotowych rozwiązań dla domów prywatnych. Faktem jest, że coraz więcej mieszkańców megamiast decyduje się na wyprowadzkę z miasta. Jednak nawet w kwestii wyboru domu obserwujemy ciekawy trend: typowe projekty przyciągają niewielką liczbę potencjalnych mieszkańców, a zapotrzebowanie na autorskie projekty łączące styl, praktyczność i funkcjonalność rośnie z każdym rokiem. Jakie trendy dominują dziś w budownictwie domowym?
1. Minimalizm jako kierunek
Wydaje się, że najbardziej wydajne wykorzystanie każdego metra kwadratowego mieszkań wśród Europejczyków i mieszkańców Azji jest uwarunkowane genetycznie. Na przykład w Japonii rodzina może istnieć w mieszkaniu o powierzchni 20 metrów kwadratowych. m. Na rosyjskim rynku mieszkaniowym globalne trendy stopniowo odbijają się echem przy projektowaniu domu, a teraz obserwujemy, że w nowoczesnych projektach jest coraz mniej luksusowych pałaców w stylu barokowym. Zastępują je bardziej zwarte struktury o ścisłych formach, ale nie pozbawione ciekawych rozwiązań. Rzeczywiście, ze względu na racjonalny układ (nad którym oczywiście pracowali eksperci), nawet na niewielkim obszarze można umieścić wszystkie elementy mebli i infrastruktury. Projektanci starają się unikać skomplikowanych linii przerywanych, nadając priorytet prostocie i funkcjonalności.
2. oryginalne projekty dachu
Tak popularne rozwiązanie jak metal stało się już normą. Europejczycy nie mają dokąd pójść: w wielu częściach Niemiec i Holandii lokalne władze lub właściciele wsi dyktują materiał, a nawet kolor dachu. Nie mamy tak surowych zasad, na szczęście dlatego nowoczesne projekty domów wyróżniają się różnorodnością dachów. Ciekawe, że w wyniku poszukiwania oryginalnych rozwiązań projektanci coraz częściej powracają do lekko zapomnianej konstrukcji dachu ze szwem. W XIX wieku składany metalowy dach był symbolem bogactwa właściciela domu. Ale z czasem zaczęły pojawiać się nowe materiały: łupek, ocynkowana blacha przypominająca falę, miękkie materiały…
Dziś składane dachy odradzają się. Jest to jeden z tych projektów, który był lubiany zarówno przez inżynierów, jak i projektantów. „Technicy” zdają sobie sprawę, że rabat jako połączenie jest jednym z najbardziej niezawodnych sposobów zapewnienia szczelności dachu przez wiele lat. Innymi słowy, okres bezproblemowego działania samej przylgi jest w przybliżeniu taki sam jak w przypadku metalu, z którego wykonane są blachy. Projektanci lubią czyste, surowe linie tego typu dachu – idealnie pasują do każdego projektu w domu. Ponadto duzi producenci mogą znaleźć nie tylko szeroką gamę rozwiązań, ale także różne tekstury.
3. mniej podłóg
Kolejnym dziedzictwem epoki radzieckiej, którego echa od dawna narzucają standardy w budownictwie mieszkaniowym, jest chęć zmieszczenia jak największej powierzchni mieszkalnej w standardowym miejscu. Dlatego podłogi w domach wiejskich były ciągłe (połączone tylko schodami), a sufity na poziomie 2,5-2,7 m nikomu nie przeszkadzały.
Od kiedy życie poza miastem zaczęło kojarzyć się z komfortem, wiele się zmieniło. Teraz w katalogach dużych biur projektowych znajdziesz wiele projektów raczej wysokich domów z tylko jedną podłogą. Bez poziomych barier – nawet dach jest wyłożony opóźnieniami. Dzięki temu zyskujesz dodatkową przestrzeń, która nawet przy niewielkich rozmiarach pomieszczenia czyni go przestronnym, dodaje „powietrza”.
Kompromisową opcją jest salon z wysokim sufitem i drugim piętrem, który zajmuje tylko część powierzchni pierwszego.
4. Przeszklenie panoramiczne
Jeszcze 10 lat temu projekty z przeszkleniem panoramicznym można było policzyć na palcach. Istnieją dwa powody tego. Po pierwsze, nawet nowa generacja rosyjskich właścicieli domów była pod presją przestarzałych standardów: brak dużych okien, tylko metalowe drzwi, puste ogrodzenia itp. Po drugie, technologicznie czyste okno panoramiczne nie było łatwe. Dlatego takie rozwiązania były drogie i często były stosowane w budynkach komercyjnych.
Dziś w projektach domów można znaleźć nie tylko duże szklanki, ale także konstrukcje z ledwo zauważalnymi wiązaniami lub szklanymi narożnikami! Nie martw się o bezpieczeństwo: większość wiosek jest dobrze strzeżona, a ubezpieczenie domów i mienia to zwyczaj.
5. dużych przeszklonych tarasów
Życie na wsi różni się od życia w mieście tym, że nie jesteś zamknięty w „pudełku”. Jeśli jeszcze nie tak dawno temu altany były ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców wsi, dziś w dużych projektach domów zapewniono coraz większe przestronne tarasy. Możesz na nich zamontować bujany fotel lub grill – to naprawdę praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, które może podnieść poziom komfortu o krok wyżej. Nawiasem mówiąc, żadnych kroków i ścieżek – zawsze możesz wyjść na taras w kapciach. Mieszkańcy centralnej Rosji coraz częściej wolą uzupełnić taras przeszkleniem, aby skutecznie z niego korzystać nawet późną jesienią. Ponadto, jeśli analizujemy nowoczesne projekty, przeszklenie zwykle wykonuje się w postaci przesuwnych ram na całej wysokości ścian. Można je otworzyć przy ładnej pogodzie i cieszyć się świeżym powietrzem i wspaniałymi widokami.