Prosta dekoracja i luksusowe detale: wnętrze wiejskiego domu wykonane z drewna

0
1075
pixabay.com
- Reklama -

Myśląc o domku, klienci nie eksperymentowali, ale zwrócili się do zaufanych osób i rozwiązań. Do pracy nad planowaniem i aranżacją wnętrz zaprosili znanego projektanta, ale postanowili budować zgodnie ze standardowym projektem i sprawdzonymi technologiami.

Wymagania klienta

Nasi bohaterowie – małżeństwo z trojgiem dzieci – nie są skłonni do eksperymentowania z własnymi nieruchomościami, ponieważ są specjalistami w branży budowlanej. Szczegóły budowy i aranżacji tego domku są tego wyraźnym dowodem. Klienci byli konsekwentni, poważni i troskliwi w swoich działaniach: najpierw wybraliśmy działkę w zamkniętej działce wiejskiej, a następnie typowy projekt, mniej lub bardziej odpowiedni pod względem wielkości i układu. Małżonkowie nie oczekiwali od niego dokładnej listy niezbędnych pomieszczeń.

pixabay.com
pixabay.com

Funkcje konstrukcyjne

Domek został zbudowany od podstaw; Budowa zajęła około 2 lat, ponieważ właściciele chcieli spełnić absolutnie wszystkie niezbędne warunki techniczne i standardy. Z tego powodu każdy etap technologiczny przeszedł przez wszystkie pory roku i warunki pogodowe, dostosowując się wcześniej do realiów naszego regionu. Wspomniana wada powierzchni zabudowanej – różnica czterech metrów wysokości – została przekształcona w godność domku. Dzięki niemu reprezentatywna połowa budynku i sąsiadujący z nim imponujący taras znajdowały się na znacznej wysokości względem poziomu gruntu – jak na tarasie widokowym.

Pod koniec prac planistycznych zespół kreatywny zdecydował się na technologie budowlane. Jednak materiał na ścianę – klejone belki  – był znany z góry. Małżonkowie z pierwszej ręki wiedzieli o zaletach drewnianych domów. Takie domy od dawna są uważane za dość przyjazne dla środowiska i, jako bonus, harmonijnie pasują do środowiska krajobrazowego.

Kolorystyka wnętrza składa się z naturalnych odcieni - naturalnych odcieni drewna, podkreślonych specjalnym olejem, uzupełnionym szarością (drzwi wewnętrzne i portale, wystrój prywatnych pokoi), beżem (tapicerowanie kanciastej sofy, krzeseł, foteli), a także kilkoma jasnymi akcentami w postaci doniczek i tkanin .
pixabay.com

Ponadto metr kwadratowy takiego domku kosztuje półtora do dwóch razy tańszy niż budynek z cegły o tej samej powierzchni. Wysokiej jakości klejona belka zachowuje wszystkie właściwości litego drzewa, ale przewyższa to drugie pod względem wielu cech – jest silniejsza, bardziej odporna na różnice temperatur i wilgotności oraz uszkodzenia biologiczne, jej naturalny skurcz jest znacznie mniejszy, a wręcz przeciwnie, wyższa.

pixabay.com
pixabay.com

Wreszcie, kolejną zaletą domów z klejonymi belkami jest obecność standardowych projektów, które (jak potwierdzili nasi bohaterowie w praktyce) można łatwo dopasować „do kształtu”. Jeśli chodzi o rodzaj fundamentu , trzeba było poważnie się nad nim zastanowić. Faktem jest, że dla wszystkich innych zalet działka budowlana ma jedną istotną wadę – jest to trudne w planie krajobrazu, ponieważ różnica wysokości wynosi 4 m.

Gęste, jednolite drewno sosnowe, z którego wykonane są klejone belki, ma charakterystyczny wzór, który z czasem staje się jaśniejszy.
pixabay.com

Po omówieniu różnych technologii określono optymalną – połączoną bazę, łączącą znudzone stosy z rusztem i płytą monolityczną. Znudzone stosy pozwoliły zneutralizować brak placu budowy, podnosząc poziom parteru na jedną wysokość, a monolityczna podstawa zapewniała ciągłą płaską powierzchnię, upraszczając dalszą budowę domku i jego układ techniczny – układanie komunikacji w podłożu.

pixabay.com
pixabay.com

Wnętrze i wyposażenie

Przestrzeń została zaprojektowana tak prosto, jak to możliwe, przy użyciu naturalnych materiałów – zgodnie z charakterem drewnianej konstrukcji. Dlatego płyta gipsowo-kartonowa nie była używana ani do podwijania, ani do budowy przegród. Aby ozdobić belki ścienne i sufitowe, ozdobione sosnową podszewką , w całym domku zastosowano dwa odcienie oleju, co pomogło stworzyć solidne, harmonijne wnętrze.

pixabay.com
pixabay.com

Podłoga jest częściowo wyłożona kafelkami, częściowo – płytą inżynierską. Większość mebli została wykonana na zamówienie. Wiodącą rolę estetyczną odgrywają jednak pojedyncze meble i dekoracje – krzesła, które posiadali właściciele, komoda, lampa stołowa i lustra zakupione do projektu, donice i wazony, obrazy.

pixabay.com
pixabay.com
- Reklama -