Marmur stosowany we wnętrzu domu

0
893
- Reklama -

Trendy mody w aranżacji wnętrz sięgają czasów starożytnych, kiedy marmur we wnętrzu był standardowym rozwiązaniem, znakiem bogatego domu i dobrego smaku.

Nawet w starożytnej Grecji, tworząc swoje arcydzieła, rzeźbiarze znali magiczne właściwości tego naturalnego kamienia. Świeciło nawet w ciemności, lśniąc i przyciągając uwagę.

Marmur okazał się również zaskakująco dobry do obróbki. Po polerowaniu marmur jeszcze bardziej intensywnie pokazywał swoją strukturę, co czyniło go pożądanym i atrakcyjnym materiałem do aranżacji wnętrz.

istockphoto.com

Marmur królewski  jest materiałem dość kosztownym.

Najczęściej biały marmur jest wykorzystywany w projektach wnętrz .

Wcześniej marmur był częściej używany do dekoracji łazienek.

Ale ci, którzy chcą dodać wyrafinowanie i elegancję wnętrzom,  zaczęli stosować je szerzej.

Marmur wiernie służy do okładzin ściennych i podłogowych, schodów, jest aktywnie wykorzystywany w produkcji mebli, akcesoriów, hydrauliki. Ze względu na możliwość wykonywania dowolnych cięć, do szlifowania marmur służy do budowy schodów, słupów dekoracyjnych. Parapety, blaty wykonane są z marmuru i są wykorzystywane w kuchni.

Marmurowe wazony doskonale ozdobią niemal każdą przestrzeń, należy jednak pamiętać, że powinny pasować do stylizacji, będąc jej integralną częścią.

istockphoto.com

Marmur ma porowatą strukturę i dosłownie oddycha, zapewniając sprzyjający mikroklimat we wnętrzu.

Jego różnorodność daje możliwość wyboru własnego odcienia i wzoru dla prawie każdego wnętrza. 

Używając stylu angielskiego, powinieneś preferować biały marmur lub jego niebieskawe odcienie. Sytuacja w stylu weneckim jest podobna.

Projektowanie mieszkania w stylu secesyjnym wymaga również białego marmuru lub odcieni jasnych kolorów.

Klasyczny styl aranżacji wnętrz   skłania się ku jasnemu, prawie białemu marmurowi.

istockphoto.com

Jeśli projekt wnętrza jest wykonany w stylu orientalnym, konieczne są cieplejsze kolory, dlatego wybierane są odcienie żółte lub brązowe.

Etniczny styl wymaga szarych lub brązowych odcieni.

Przeciwnie, styl barokowy woli ciemniejszy kamień we wnętrzu.

Prowansalski styl, który jest dziś bardzo modny we wnętrzach mieszkań, jest uzupełniony niebieskawym lub różowawym marmurem, często podłogi w takich pokojach są wykonane z białego marmuru.

Różnorodne opcje kolorystyczne to świetna okazja, aby stworzyć niepowtarzalny wygląd wnętrza domu.

Oprócz estetyki, marmur we wnętrzu mieszkania ma inne zalety. To długowieczność, która nie potrzebuje dowodu.

Jeśli traktujesz marmurowe powierzchnie ostrożnie, tymczasowe zmiany nigdy go nie dotkną. I nawet po 100 latach nie straci swojego piękna. Marmur jest odporny na działanie temperatury, wilgoć. Te cechy umożliwiają wykorzystanie go zarówno do dekoracji wnętrz, jak i do dekoracji fasad domów.

Projektanci wnętrz  w swoich projektach wolą łączyć marmur z naturalnym drewnem, szkłem, metalem lub innymi kamieniami. To pozwala nam jeszcze raz podkreślić zalety marmuru jako szlachetnego kamienia.

istockphoto.com

Naturalny marmur we wnętrzu jest uosobieniem luksusu; wykończenia z kamienia naturalnego nie pozostawiają nikogo obojętnym. Nawet niewielkie obszary ozdobione marmurem nadają wnętrzu wspaniały wygląd.

istockphoto.com

Projektanci  zalecają aby pamiętać o dwóch prostych zasadach dotyczących wykorzystania marmuru we wnętrzu:

1. Unikaj przeciążania elementami marmurowymi.

2. Użyj marmuru w pokojach o prawidłowym kształcie geometrycznym.

- Reklama -