Jak sama nazwa wskazuje, drewno termiczne odnosi się do drzewa, które zostało poddane obróbce cieplnej. Mówimy o specjalnej technologii przemysłowej, gdy drewno jest przetwarzane w komorach bez tlenu w temperaturze +185… + 230°C. Tryb ogrzewania jest płynny, wieloetapowy, a następnie drzewo jest chłodzone siłą.
Żadne chemikalia nie są używane do obróbki cieplnej drewna!

Różne rodzaje drewna poddawane są obróbce cieplnej, zarówno miękkie – sosna, świerk, lipa, cedr, jak i twardy – dąb, buk, jesion.
Drewno termiczne ma naprawdę wiele zalet:
- Ekologiczna czystość. To wszystko to samo dobre stare drewno, tuż po technologicznym procesie ogrzewania i chłodzenia, bez dodatków chemicznych i impregnatów!
- Nie boi się wilgoci, nie ulega rozkładowi. Z tego powodu deska tarasowa jest często wykonana z drewna termalnego. Należy pamiętać, że absorpcja wilgoci przez drewno termiczne jest o 5–7 mniejsza niż w przypadku tradycyjnej deski.
- Drzewo termiczne nie wysycha i nie rozszerza się pod wpływem wilgoci, nie wypacza się, nie skręca, nie pęka. Wymiary geometryczne takich desek i prętów będą takie same, niezależnie od zmian temperatury i zmian wilgotności.
- Nie boi się robaków, grzybów, pleśni, bakterii, owadów. Po upieczeniu w komorze takie drzewo jest po prostu „niejadalne” dla wszystkich szkodników. To prawda, że mech, grzyby i pleśń mogą „przylgnąć” do drewna termicznego, ale nie uderzają w niego, ale pozostają na powierzchni, co ułatwia oderwanie.
- Drzewo staje się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, będzie na nim mniej zadrapań i wiórów.
- Thermowood jest szczególnie piękny, dlatego często stosuje się go w dekoracji. Na przykład dąb staje się szlachetnym bejcowanym drewnem , roczne pierścienie są lepiej widoczne na jesionie, a niedroga sosna wygląda elitarnie, szanowana. Po polerowaniu drewno termiczne staje się błyszczące.

Wady drewna termicznego, pomimo rosnącej popularności i doskonałych właściwości, to:
- Praca z drewnem suszonym w wysokiej temperaturze prowadzi do tworzenia drobnego pyłu, potrzebujesz respiratora.
- Drewno staje się coraz bardziej kruche. Tak, twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne rosną, ale tempo elastyczności i wytrzymałości gwałtownie maleje. Dlatego w konstrukcjach nośnych o dużym obciążeniu drzewo termiczne nie jest używane.
- W końcu może świecić w bezpośrednim świetle słonecznym. Wielu nie uważa tego za wadę, ponieważ szary odcień nadaje drzewu dodatkową szlachetność. Jeśli chcesz zabezpieczyć drewno przed przebarwieniami, potrzebujesz specjalnego oleju przed promieniowaniem ultrafioletowym.
- Ryzyko porażki termitów pozostaje, jest o połowę mniejsze, ale nadal. To prawda, że dotyczy to wyłącznie drewna termicznego, które ma kontakt z ziemią.
Eksperci są pewni, że wady drewna poddanego obróbce termicznej są znacznie mniejsze niż zalety.
Zakres drewna termicznego jest bardzo szeroki:
- Dekoracja wnętrz, w tym obszary mokre. Na przykład płytki do fartuchów kuchennych i łazienek są wykonane z drewna poddanego obróbce cieplnej.
- Wykończenie łaźni i saun, w tym łaźni parowych.
- Budowa altan, tarasów, werand, mostów i kotwicowisk .
- Produkcja mebli.
- Fasady elewacji, w tym domy drewniane.
- Produkcja podłóg.
- Produkcja ram okiennych i drzwi, w tym wejścia.
Protezy kostne są nawet wykonane z brzozy poddanej obróbce cieplnej, więc lekarze nie mają pytań o jakość, higienę i czystość środowiskową tego materiału.

Zgodnie z normami europejskimi EN 335-1-2006 istnieją trzy rodzaje drewna termicznego:
- Pierwsza klasa, Termo-S (średnia). Przetwarzany jest w temperaturze nie wyższej niż +185… + 190°С. właściwości fizyczne nieznacznie się zmieniają, w większości ten zabieg wpływa na wygląd, nadaje drzewu ciemniejszy, czerwonawy odcień. Ta klasa drewna termicznego jest stosowana tylko w domach i mieszkaniach.
- Druga klasa, Termo-D (Intensywny). Temperatura przetwarzania osiąga +200… + 230°C. To prawdziwe, można powiedzieć, klasyczne drewno termiczne, które ma wszystkie zalety, które opisaliśmy. Ponieważ nie boi się wilgoci, można go stosować na zewnątrz.
- Trzecia klasa Przetwarzany jest w temperaturach powyżej + 230°С. Oficjalne uznanie nie zostało otrzymane, na przykład Stowarzyszenie Thermowood (Finlandia) przydziela tylko dwie pierwsze klasy. Drzewo w tak wysokich temperaturach ciemnieje i traci siłę.
Im wyższa temperatura obróbki drewna, tym wyższa trwałość i stabilność, ale siła wyraźnie spada. Dlatego eksperci nazywają drugą klasę drewna termicznego optymalnym do użycia.

Koszt drewna termicznego może być bardzo różny, ale w każdym przypadku będzie wyższy niż koszt drewna nieobrobionego. Cena zależy od rodzaju drewna, gatunku, rodzaju produktu, producenta i tak dalej.