Wraz z latem zakończył się aktywny sezon budowlany. Jednak ci, którzy nie mieli czasu na ukończenie prac związanych z izolacją i dekoracją wiejskiego domu, mają szansę ukończyć je jesienią. Najważniejsze jest przestrzeganie kilku zasad, aby pogoda nie wpływała na jakość przyszłego projektu.
Zastosuj metody suchej konstrukcji
Zimą i jesienią, gdy temperatura powietrza spada poniżej -5… -10 stopni, należy przestrzegać suchych metod konstrukcyjnych w dekoracji zewnętrznej, czyli takich, które nie są związane z użyciem materiałów zawierających wodę: beton, różne zaprawy, tynk itp. Technologie suchego budownictwa obejmują na przykład izolację domu szkieletowego, ścian zewnętrznych dla dachów bocznych i spadzistych, a także prace wewnętrzne, takie jak izolacja termiczna przegród i podłóg. Ale mokre procesy w zimnych porach roku nie są zalecane. Dlatego przy instalacji elewacji sztukatorskiej będziesz musiał wytrzymać do wiosny: reżim temperaturowy tych prac wynosi od +5 do +30 stopni Celsjusza.
Prawidłowo pracuj na mokro
Jeśli nie ma sposobu, aby poczekać na ciepło, a w jakikolwiek sposób chcesz zakończyć tynk elewacji do Nowego Roku, prace można wykonać przy budowie szklarni. Aby to zrobić, rusztowanie jest instalowane wokół domu i pokryte folią. W środku umieść opalarkę, która zapewni dodatnią temperaturę. Ta konstrukcja zwiększy koszt prac izolacyjnych o 10-15%, głównie ze względu na koszt energii elektrycznej, z której zasilany jest pistolet, ale pozwoli zaoszczędzić cenny czas.
Zakryj izolację przed deszczem
Jeśli izolacja ścian zewnętrznych lub dachu zostanie przeprowadzona jesienią, prawdopodobieństwo opadów deszczu na warstwie termoizolacyjnej wzrasta: deszcze o tej porze roku są często zjawiskiem. Jednak niewielki deszcz na izolację nie jest straszny: wszystkie materiały wełny mineralnej mają hydrofobową impregnację, która odpycha wodę, a zatem jest w stanie skutecznie wytrzymać krótkotrwałe narażenie na wilgoć. Należy jednak unikać długotrwałych opadów, ponieważ woda wchłonięta przez izolację może wpływać na jej właściwości. Dlatego surowo zabrania się pozostawiania materiału izolacyjnego otwartego na ulicy bez zadaszenia lub ochrony.
Przechwyty pracy
W przypadku krótkiego jesiennego światła dziennego dość trudno jest zaizolować i pokryć materiałem wykończeniowym jedną ze struktur domu jako całości. Dlatego zaleca się pracę z uchwytami. Dzieląc fasadę na kilka małych części, w każdej z nich wykonujemy cały cykl pracy: w skrzyni zamontowanej na fasadzie instalujemy izolację termiczną, która sprawdziła się w konstrukcjach ramowych, a następnie instalujemy hydro, wiatroodporną membranę, zwróconą do góry materiał (siding, płyty z cementu z dodatkiem włókien lub cegły dekoracyjne). I dopiero po ukończeniu jednej sekcji przechodzimy do następnej!
Unikaj zamoczenia dachów
Szczególną uwagę należy zwrócić na izolację termiczną dachu. Jeśli woda gromadzi się przez długi czas w cieście dachowym, bardzo trudno będzie ją wysuszyć, a konstrukcja straci swoje właściwości osłony cieplnej. Dlatego lepiej zaizolować dach krótkimi ujęciami i uważnie monitorować prognozę pogody podczas planowania pracy. W okresie jesiennym, aby uniknąć ryzyka zamoczenia, często wolą izolować strych od wewnątrz. W tym przypadku najpierw montujemy zadaszenie, które chroni skrzynkę domu przed deszczem, a następnie od wewnątrz mocujemy hydro, wiatroodporną membranę. W dwuwarstwowej przestrzeni między krokwiami układamy deski – łatwą i niezawodną izolację, która jest idealna na poddasze – pokrywamy ją folią paroizolacyjną i ustawiamy podstawę dla wykończenia: płyty OSB, sklejki lub płyty gipsowo-kartonowe.
Zachowaj izolację pod dachem
Nie zaleca się przechowywania izolacji termicznej z wełny mineralnej na wolnym powietrzu – długie deszcze i mokry śnieg przez otwarte końce opakowania wnikają w grubość izolacji i niekorzystnie wpływają na jej osłonę cieplną i właściwości wytrzymałościowe. Musisz złożyć materiał w pomieszczeniu lub pod baldachimem, gdzie wilgoć jest wykluczona. Jeśli nadal musiałaś zostawiać wełnę kamienną na świeżym powietrzu, koniecznie zamknij ją folią.
Wybierz profesjonalnych budowniczych
Pomimo pewnych trudności związanych z pracą w zimnych porach roku ci, którzy nie mieli czasu na ogrzanie domu w lecie, mają niezłą premię. W związku z zakończeniem sezonu budowlanego w okresie październik-listopad większość zespołów kończy projekty, które zostały przeprowadzone latem, a spóźnieni mają możliwość wyboru najlepszych specjalistów.