Jaki wybrać materiał na elewacje meblowe

0
679
- Reklama -

Obecnie coraz częściej zamawia się produkcję fasad mebli. Warto zauważyć, że fasady mebli mogą być wykonane z różnych materiałów. Nie tylko ich wygląd, ale także okres ich eksploatacji i koszt zależą od materiałów na elewacje. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, które materiały są używane do produkcji fasad mebli i które najlepiej wybrać.

Najdroższe, a zatem najbardziej prestiżowe, są fasady wykonane z naturalnego drewna. Takie fasady mebli wykonane są w całości z drewna lub z ozdobnymi drewnianymi wstawkami. Często stosuje się również wypełnienie – jest to cienka warstwa drewna, która przykleja się do płyty MDF. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest naturalne drzewo. Fasady mebli z naturalnego drzewa będą Ci służyć przez wiele lat. Ale jeśli wybierzesz elewację do kuchni, łazienki lub innego pokoju, który często ma wzrost wilgotności i nagłe zmiany temperatury. Następnie przygotuj się na to, że drzewo, pod wpływem powyższych czynników, szybko straci swoje holistyczne właściwości i atrakcyjny wygląd. Fasada mebla może pęknąć, różnić się wielkością. Jednocześnie połączona elewacja meblowa z panelem nie spowoduje takich problemów. Na podstawie powyższych zalet i wad możemy stwierdzić. Fasady mebli z naturalnego drewna najlepiej stosować w sypialni lub salonie.

Ale do kuchni lub łazienki najlepiej nadają się produkty MDF. Fasady meblowe z MDF są bardzo popularne. Tolerują ekstremalne temperatury ze względu na technologię produkcji i doskonale nadają się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Co więcej, materiał ten umożliwia produkcję modeli z końcami zaokrąglonymi do tylnego promienia. Takie właściwości paneli MDF są wdzięczne za specjalną technologię produkcji.

Panele MDF są wykonane z trocin, które są wstępnie kruszone, a następnie prasowane. Zamiast kleju stosowana jest naturalna żywica, dzięki czemu produkt jest całkowicie bezpieczny. Z takimi płytkami bardzo łatwo jest pracować; można je łatwo zaokrąglać lub wytłaczać na powierzchni. Półfabrykaty, które zostały już ukształtowane, pokryte są różnymi materiałami wykończeniowymi, po których elewację można uznać za ukończoną.

Oprócz fasad MDF można zobaczyć produkty z płyt pilśniowych. Jest to cieńsza i tańsza opcja, ale wygląda również całkiem nieźle. Technologia produkcji paneli wiórowych marszowa na produkcji płyty MDF. Drobno posiekane trociny są prasowane i klejone, ale za pomocą kleju syntetycznego. Ale fasady z płyt wiórowych mają ograniczoną zdolność do przenoszenia wzoru reliefowego.

Oprócz materiału, który służy jako podstawa do produkcji fasad mebli, różnią się one sposobem, w jaki zostały zaprojektowane.

Fornirowane elewacje mebli

Najpopularniejszym sposobem jest licowanie. Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą zabrać do domu naturalne materiały, ale w pewnym momencie nie mogą sobie pozwolić na elewacje meblowe z litego drewna. Technologia produkcji fornirowanych fasad mebli jest bardzo prosta. Płyta MDF pokryta jest cienką warstwą drewna. Gotowy materiał wygląda bardzo naturalnie i nie jest profesjonalistą na pierwszy rzut oka nie można odróżnić, że nie jest to naturalne drzewo.

Malowanie fasad mebli

pixabay.com

Drugą odmianą są malowane fasady. Są to płyty MDF pokryte specjalną powłoką malarską. Wygląd takich fasad jest bardzo spektakularny, ale warto również zauważyć, że takie produkty są jednymi z najdroższych. Ponadto fasady wymagają starannej pielęgnacji osobistej. Jeśli chcesz, możesz pomalować fasadę na dowolny kolor. Od jasnego i błyszczącego po ciemny mat. malowane również fronty mebli, następnie zapewnia możliwość symulowania naturalnego drewna lub struktury kamienia. Takie produkty wyglądają bardzo stylowo.

Fasady z tworzyw sztucznych

pixabay.com

Powierzchnia tych modeli pokryta jest tworzywem sztucznym. Nierzadko, aby zaoszczędzić pieniądze, jako podstawę stosuje się płytę wiórową zamiast płyty MDF. Plastikowe fasady są najbardziej praktyczne, nie boją się wilgoci i mogą trwać bardzo długo. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest odtwarzanie trójwymiarowych wzorów na plastikowych fasadach mebli lub drukowanie obrazów w wysokiej rozdzielczości.

Fasady foliowe

Jak sama nazwa wskazuje, ta sama płyta MDF jest pokryta folią. Jest to najbardziej przystępna cenowo elewacja meblowa. Ale, niestety, tutaj kończą się wszystkie jego zalety. Wraz ze wzrostem temperatury folia topi się lub złuszcza, co prowadzi do wymuszonej wymiany fasad. W przypadku tych fasad atrakcyjny wygląd i długi okres użytkowania nadmierny luksus.

Wybierając fasady mebli, nie spiesz się. W końcu zakup tego produktu zachwyci Twój wzrok przez ponad rok. Starannie zważ wszystkie zalety i wady wybranych materiałów, oceń możliwości finansowe. I dopiero potem kup. 

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj